تاريخ و زمان
جمعه 4 اسفند 1402  
  جستجو
  بازديدها
تعداد بازديد از سايت: 977927
تعداد بازديد اين بخش: 15875
در امروز: 573
اين بخش امروز: 12

  اخبار چاپ و نشر
گامي به سوي علم ديني
كتاب "گامي به سوي علم ديني(2)" با عنوان فرعي روش بهره‌گيري از متون ديني در علوم اجتماعي نوشته حسين بستان (نجفي) از سوي پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در 215 صفحه منتشر شده است. 
تحقق انديشه علم اجتماعي اسلامي بر پايه دو ركن اصلي استوار است: تنقيح مباني فلسفي اين علم و شرح و بسط روش تحقيق آن به طور عملياتي.

كتاب حاضر با اين پيش فرض كه مباحث علم ديني در سه دهه اخير بطور عمده به ركن اول پرداخته و به دليل كم توجهي به ركن دوم، زمينه شكوفايي انديشه مزبور را فراهم نكرده‎اند، بيشتر به بررسي ركن دوم مي‎پردازد. بدين منظور، سه محور براي مباحث كتاب درنظر گرفته شده است: 1- تنظيم مباحث پارادايمي علم اجتماعي اسلامي به عنوان چارچوبي فلسفي براي مباحث مربوط به روش علم؛ 2- ارائه تصويري روشن از اقسام گوناگون گزاره‎هاي متون ديني با توجه به جايگاهي كه هر يك در فرآيند فعاليت علمي دارد؛ 3- توضيح عملياتي و مرحله به مرحله روش به كارگيري گزاره‎هاي متون ديني بخشهاي مختلف فعاليت علمي، شامل تدوين چارچوب فراتجربي تحقيق، تعريف و پردازش مفاهيم، فرضيه سازي، نظريه سازي تبييني، تفسيري و هنجاري و مباحث مربوط به سياستگذاري.مطالب اين كتاب در دو فصل و 9 مبحث درج شده است. فصل اول اين كتاب به مباني آن اختصاص يافته كه مبحث اول آن پارادايم علم اجتماعي اسلامي؛ هستي شناسي؛ مبحث دوم آن پارادايم علم اجتماعي اسلامي؛ معرفت شناسي و مبحث سوم آن به تقسيمات گزاره‎هاي متون ديني اختصاص يافته است.

در فصل دوم روش مبحث چهارم تدوين چارچوب فرا تجربي تحقيق؛ مبحث پنچم مفهوم سازي و مبحث ششم فرضيه سازي و مبحث هفتم چيستي نظريه و مبحث هشتم نيز الگوهاي نظريه سازي و مبحث نهم ترسيم خط مشي آورده شده است.

منابع و مأخذ و نمايه‏ها نيز در آخر كتاب ذكر شده است 

منبع : خبرگزاري مهر
نسخه قابل چاپ

تعداد بازديد اين صفحه: 497
خانه | بازگشت | ksguest (ksguest)

طراحی، پیاده سازی و اجرا توسط شبکه ملی مدارس ایران ( رشد )

www.roshd.ir Powered By Sigma ITID.