تاريخ و زمان
جمعه 4 اسفند 1402  
  جستجو
  بازديدها
تعداد بازديد از سايت: 977778
تعداد بازديد اين بخش: 15869
در امروز: 424
اين بخش امروز: 6

  اخبار چاپ و نشر
نگاهي به تاريخچه و ضرورت پوشش و حجاب

«بررسي و تحقيق پيرامون حجاب و اشكالات مطرح شده در خصوص آن» عنوان كتابي از مجيد حاذق و زهرا حمزه‌پور است كه به تازگي از سوي انتشارات خرسندي به چاپ رسيد.* 
اين كتاب با عنوان اين كه حجاب و پوشش در تمام ادوار تاريخي زندگي بشر به ويژه اديان و مذاهب آسماني وجود داشته است، بر فطري بودن پوشش در انسان تاكيد دارد و اثبات مي‌كند كه حجاب و پوشش به تدريج و بر اثر تمدن‌ها ايجاد نشده‌اند، بلكه نخستين انسان‌ها به صورت فطري به آن گرايش داشتند.

همچنان كه در اين نوشتار آمده است، «بنا به گواه متون تاريخي، در اكثر قريب به اتفاق ملت‌ها و آيين‌هاي جهان، حجاب در ميان زنان معمول بوده است. چنانچه دقت در لباس ملي كشورها، ما را از ورق ‌زدن كتاب‌هاي تاريخي براي يافتن ملل و اقوامي كه زنان آنها داراي حجاب بودند، بي‌نياز مي‌كند. تمام اديان آسماني حجاب و پوشش زن را واجب و ضروري شمرده‌اند و جامعه بشري را به سوي آن دعوت كرده‌اند.»

نويسندگان اين اثر برآنند تا با بررسي حجاب در طول تاريخ بشريت، همچنين در همه اديان الهي و ارايه استدلال‌هاي عقلي و نقلي در اين زمينه، به اين نتيجه برسند كه حجاب اختصاص به مليت و مذهب خاصي ندارد و هم‌سو با فطرت انسان‌ها به ويژه زنان است.

در پايان اين نوشتار نيز با بررسي اشكالات و شبهات مطرح شده از سوي مخالفان حجاب، بيان مي‌شود كه به واسطه حجاب و منافع حاصل براي زنان و جامعه بشري، انسان‌ها به سعادت واقعي خود نائل خواهند شد.

از عناوين فصول ده‌گانه اين اثر مي‌توان حجاب در جهان باستان، انواع حجاب در جوامع امروزي، حجاب و پوشش در اديان و مذاهب، معيارهاي حجاب، حجاب در روايات معصومين(ع)، فرهنگ عفاف و پوشش و آثار حجاب در زندگي فردي و اجتماعي را نام برد.

نخستين چاپ كتاب «بررسي و تحقيق پيرامون حجاب و اشكالات مطرح شده در خصوص آن» را انتشارات خرسندي با شمارگان 1000 نسخه، 232 صفحه و بهاي 40000 ريال در سال 90 منتشر كرده است.

منبع: ايبنا
نسخه قابل چاپ

تعداد بازديد اين صفحه: 434
خانه | بازگشت | ksguest (ksguest)

طراحی، پیاده سازی و اجرا توسط شبکه ملی مدارس ایران ( رشد )

www.roshd.ir Powered By Sigma ITID.