تاريخ و زمان
شنبه 8 مهر 1402  
  جستجو
  بازديدها
تعداد بازديد از سايت: 864923
تعداد بازديد اين بخش: 15256
در امروز: 766
اين بخش امروز: 12

  اخبار چاپ و نشر
بررسي شخصيت زنان در قرآن و عهدين
چاپ نخست كتاب «شخصيت زن در قرآن و عهدين» نوشته حبيب مظاهري از سوي موسسه بوستان كتاب منتشر و روانه بازار نشر شد. 
نوشتار حاضر، پژوهشي است درباره شخصيت زن در قرآن كريم و عهدين كه نشان‌دهنده چهره واقعي زن است و حكايت‌گر آن كه قرآن كريم در اين راستا به بهترين شيوه بياني آن را ترسيم مي‌كند.

بررسي و تحقيق درباره شخصيت زن از ديدگاه كتاب مقدس و قرآن كريم از آن لحاظ اهميت و ضرورت دارد كه امروزه در جوامع پيشرفته نيز چنين ترديد و پرسشي هست كه آيا حقوق طبيعي زن و مرد همانند و مشابه است يا خير، آيا خلقت و طبيعت كه يك سلسله حقوق و ارزش‌ها را به دنبال خود دارد، آن حقوق را دو جنسي آفريده يا خير، يا براي همگان مساوي است و جنسيت در آن نقشي ايفا نمي‌كند و همچنين آيا مذكر و مونث بودن در تكاليف اجتماعي و عبادي راه يافته است. علاوه بر اين، در برخي تبليغات ضد اسلامي در غرب، دين اسلام را بد جلوه داده‌اند و آن را ضد حقوق زن قلمداد مي‌كنند.

در اين پژوهش مشخص مي‌شود كه اسلام جايگاه حقيقي زن را بيان داشته و جايگاه بهتري براي زن نسبت به اديان گذشته در نظر گرفته است. همچنين در اين نوشتار معلوم مي‌شود كه جوامع يهودي و مسيحي غرب مطابق آيات كتاب مقدس نيز عمل نمي‌كنند.

پژوهش حاضر در سه بخش ارائه شده است. بخش نخست، مشتمل بر سه فصل است كه فصل ابتدايي آن بر مباحث خلقت زن تمركز كرده است و در فصل دوم، به مسائل و زواياي گناه اوليه نگريسته شده و در پايان، فصل سوم به مسائلي ذاتي‌ كه در سرشت زنان نهفته‌اند، پرداخته شده است.

بخش دوم اين نوشتار در بردارنده چهار فصل است. فصل نخست درباره شخصيت اجتماعي زن و بحث‌هاي متفرع بر آن مثل قيمومت مرد بر زن مي‌شود. فصل دوم به مشاركت اجتماعي زنان اختصاص دارد و در فصل سوم به نقش زن در تشكيل خانواده، شخصيت زن در مقام همسري، مادري و دختري، حقوق زن بر شوهر و در فصل پاياني به حيا، عفاف و حجاب و بحث‌هاي متفرع بر اين موضوعات پرداخته شده است. در بخش سوم نيز امور معنوي زنان و اشتراكات تشريعي زن و مرد و فرجام نيك و بد زن بر اين موضوعات گنجانده شده‌اند.

چاپ نخست كتاب «شخصيت زن در قرآن و عهدين» در شمارگان 1200 نسخه، 336 صفحه و بهاي 60000 ريال راهي بازار نشر شد.

منبع : ايبنا
نسخه قابل چاپ

تعداد بازديد اين صفحه: 412
خانه | بازگشت | ksguest (ksguest)

طراحی، پیاده سازی و اجرا توسط شبکه ملی مدارس ایران ( رشد )

www.roshd.ir Powered By Sigma ITID.