تاريخ و زمان
جمعه 4 اسفند 1402  
  جستجو
  بازديدها
تعداد بازديد از سايت: 977904
تعداد بازديد اين بخش: 15874
در امروز: 550
اين بخش امروز: 11

  اخبار چاپ و نشر
جستارهايي در تاريخ ايران و اسلام
 
كتاب "جستارهايي در تاريخ ايران و اسلام" تأليف محمد كاظم رحمتي با شمارگان 1500 نسخه و قيمت 8000 تومان از سوي انتشارات بصيرت منتشر شد.
كتاب "جستارهايي در تاريخ ايران و اسلام" مشتمل بر مجموعه‌ مقالات محمدكاظم رحمتي است كه به موضوع مطالعات و تحقيقات با رويكرد كلامي به تاريخ اسلام مي‌پردازد و مي‌تواند به نگاهي نو به مسائل تاريخ اسلام منجر شود.

اين مقالات در فواصل زماني طولاني نوشته شده و به چند بخش تقسيم شده است و تنوع مجموعه، باعث گستردگي دامنه انتخاب خواننده مي‌شود. كتاب با گفتار بلندي درباره سير تاريخي تحقيقات و مطالعات سيره‌پژوهي در جهان غرب از روزگار نگارش آثار جدلي ضداسلامي به دست راهبان مسيحي تا روزگار كنوني و تحولات رخ داده در اين سير آغاز مي‌شود.در ادامه مقاله "رديه‌نويسي مسيحيان اندلسي بر اسلام"، نگاهي تفصيلي و جزئي‌تر به همان موضوع نخست است و از زاويه رديه‌نويسي در باب حقانيت اسلام و مسيحيت، تعامل ميان مسلمانان و مسيحيان در اندلس را به بحث گذاشته و تأثيرات و تحولات دروني ادبيات رديه‌نويسي مسيحيت غربي در رديه‌انگاري بر اسلام از آغاز عصر رنسانس را بررسي مي‌كند.

تشكيل دولت عباسيان و سقوط امويان از مهمترين حوادث قرن دوم هجري است كه تأثير ژرفي بر تحول نظام حكومت اسلامي نهاده است. از همين روي دو مقاله "اخبار الدوله العباسيه و مؤلف آن" و "اخبار الدوله العباسيه و اهميت آن در بررسي تحول مشروعيت عباسيان" درباره دوران خلافت عباسي است.

مقاله "جاحظ و كتاب التاج منسوب به او" درباره شكل‌گيري آثار مربوط به سياست‌نويسي و كهنترين آثار باقيمانده از اين گونه كتابها يعني كتاب التاج بحث مي‌كند. نوشتار ششم با تكيه بر كتاب السياق لتاريخ نيسابور نوشته عبد الغافر بن اسماعيل فارسي، به تحليل اين نوع تاريخ‌نگاري پرداخته است.

مقاله‌هاي "نكاتي درباره مكاتب فقهي زيديه"، "ابوطالب هاروني و كتاب الدعامه" و "مفهوم امامت در رساله جدلي كهن امامي از دوران اموي" مقالاتي در تاريخ تشيع‌اند و در نهايت چند مقاله پاياني نيز نقد و بررسي برخي آثار منتشر شده در حوزه دين است.

كتاب "جستارهايي در تاريخ ايران و اسلام" تأليف محمد كاظم رحمتي با شمارگان 1500 نسخه و قيمت 8000 تومان از سوي انتشارات بصيرت منتشر شده است.

منبع : خبرگزاري مهر
نسخه قابل چاپ

تعداد بازديد اين صفحه: 458
خانه | بازگشت | ksguest (ksguest)

طراحی، پیاده سازی و اجرا توسط شبکه ملی مدارس ایران ( رشد )

www.roshd.ir Powered By Sigma ITID.