تاريخ و زمان
دوشنبه 7 اسفند 1402  
  جستجو
  بازديدها
تعداد بازديد از سايت: 979575
تعداد بازديد اين بخش: 115184
در امروز: 440
اين بخش امروز: 103

  معلمان ومربيان مولف
  محمدرضا سرشار
 
 
 
 
 
تلفن منزل:  
 
 
 
 
 

زندگينامه:

مشهور به رضا رهگذر سال 1332 در كازرون متولد شد. وي در سال 1350، با رتبه اول، ديپلم فني و در سال 1351، ديپلم رياضي گرفت. پس از طي دوران سربازي، به صورت سرباز معلم، در سال 1354، با قبولي در رشته مهندسي صنايع دانشگاه علم و صنعت ايران، به تهران آمد و از همان زمان تا كنون، ساكن اين شهر است.
نخستين آثار قلمي او در سال 1352، در يكي از مجلات هفتگي ادبي، و اولين كتابش در سال 1355 به چاپ رسيد. در مجموع، چهار عنوان كتاب و چند داستان كوتاه از سرشار، در دوران پيش از انقلاب منتشر شد.
در دوران پس از پيروزي انقلاب اسلامي، 85 عنوان كتاب ديگر از وي، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظري ادبي، به شكل تاليف يا ترجمه، براي كودكان و نوجوانان و بزرگسالان منتشر شد. علاوه بر آن، 12 عنوان كتاب نيز به صورت گردآوري و ويرايش غليظ از او انتشار يافته كه در مجموع، شمارگاني بالغ بر سه و نيم ميليون نسخه را به خود اختصاص داده است.
آثار او تاكنون، دست كم 26 جايزه را در سطح كشور به خود اختصاص داده وبرخي از آنها، در داخل و خارج كشور، به زبانهاي انگليسي و اردو، ترجمه شده است. نشريه بين المللي «who is who»، در سال 1373، نام وي را به عنوان يكي از مشاهير فرهنگ ايران به ثبت رساند.
افزون بر اين آثار، از سرشار دهها مقاله، نقد و مصاحبه هاي تخصصي، در مطبوعات مختلف كشور به چاپ رسيده كه هنوز مجالي براي تدوين آنها به صورت كتاب به دست نياورده، اما 4 عنوان كتاب جديد او، در دست چاپ است.
فعاليتهاي فرهنگي او شامل:سردبير مجله رشد دانش آموز ، عضو هيأت داوران ششمين جشنواره تأتر فجر ، مدرس ادبيات كودكان در دانشسراي تربيت معلم ، استاد دانشكده هنرهاي زيبا دانشگاه تهران ، عضو شوراي داوران انتخاب كتاب سال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ، عضو شوراي نظارت بر كتاب هاي كودكان و نوجوانان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ، قصه گوي ظهر جمعه ، دبير چهارمين جشنواره كتاب كودك و نوجوان كانون پرورش فكري ، سردبير گاهنامه قلمرو تا شماره ٦ ، سردبير نشريه تخصصي دو فصلنامه گويش ، سردبير مجله سوره نوجوانان ، عضو شوراي سردبيري مجله ادبيات داستاني ، مسؤول شوراي نقد وبررسي واحد رمان بنياد جانبازان ميباشد.

آثار :

اصلي آباد ، اگه بابا بميره ، گرداب سكندر ، جايزه ، تشنه ديدار ، هستم اگر مي روم ، بياييد ماهيگري بياموزيم ، و اما بعد ، قصه پر غصه ما ، بيست سال تلاش ، يثرب شهر يادها و يادگارها ، نردبان جهان ، نگاهي به ادبيات كودكان قبل و بعد از انقلاب ، نور و رنگ ، گنجشكك و پنبه دانه ، مجموعه هاي گرد آوري شده ، مقاله ها و مصاحبه ها و سخنراني ها 
آثار اين پديدآورنده:

كتاب ها:

خداحافظ برادر

بيائيد ماهيگيرى بياموزييم

نگاهى تازه به جنگ و صلح

هستم اگر مي‌روم

هستم اگر مي‌روم

اصيل آباد

آنجا كه خانه‌ام نيست

جايزه

مهاجر كوچك

گرداب سكندر

مطالب:

هياهو براي هيچ

انتهاي تنهايي

هياهو براي هيچ

توت فرنگي هاي روي ديوار

ها هو اليتيم بعين الله !

هياهو براي هيچ

ژوزه ساراماگو

ملخص چند رمان از ژوزه ساراماگو

حاشيه هاي آقاي نويسنده

آخرين چهارشنبه زردو سرخ

حلزونهاي خانه به دوش

هنوز فرصت هست

دلايل پيچيده و دشوار فهم نمايي برخي آثار ادبي

آيا كافكا صهيونيست بود؟

مردي كه خوابهايش را در جيبش گذاشته بود

منابع و مآخذ ادبي «بوف كور»

صادق هدايت، آن‌گونه كه بود

نثر «بوف كور»

زن‌ها همه مثل هم‌اند

يادداشت سردبير:

هنوز فرصت هست

ادبيات داستاني از ابتدا تا امروز 

منبع: سوره مهر

تعداد بازديد اين صفحه: 169
خانه | بازگشت | ksguest (ksguest)

طراحی، پیاده سازی و اجرا توسط شبکه ملی مدارس ایران ( رشد )

www.roshd.ir Powered By Sigma ITID.