تاريخ و زمان
دوشنبه 10 مهر 1402  
  جستجو
  بازديدها
تعداد بازديد از سايت: 865816
تعداد بازديد اين بخش: 97188
در امروز: 183
اين بخش امروز: 21

  طرح ها و برنامه ها
همايش ادبي در طواف حريم شهادت

مقدمه:
در فرهنگ ايران زمين سخن منظوم و شعر از جايگاه ويژه اي برخوردار است تا جايي كه مي توان گفت حفظ ميراث و اززشهاي ملي و ديني در قالب اين هنر صورت گرفته است. ايرانيان از ديرباز به شعر و شاعران توجه خاص مبذول داشته اند و در بين ساير ملل جهان نيز سرآمد بوده اند چنانچه امروز ايران را بيش از هر چيز به وجود شاعران نامدارش چون فردوسي، سعدي، مولوي و حافظ مي شناسد.
پس از پيروزي انقلاب اسلامي و حماسه ي هشت سال دفاع مقدس هم چنان زبان شعر در حفظ و انتقال ارزش هاي معنوي اين دو رويداد بزرگ سهم بسزا داشت.
شاعراني كه تحت تاثير اين ارزش ها بودند توانستند به خوبي حماسه ها، جانفشاني ها و پيام رادمردان آن روزگاران را به جوانان پرشور و پرشعور امروز برسانند.
و در اين ميان برگزاري همايش هاي ادبي دانش آموزان طي ساليان متمادي و به مناسبت هاي گوناگون ديني و ملي بهانه اي بود تا دو نسل همواره در تعامل با هم به دركي متقابل برسند.
همايش ادبي دانش آموزي حاصل اجتماع دانش آموزان صاحب ذوق، شاعر و نويسنده است كه با هدف شكوفايي استعدادها و رويش جوانه انديشه ها و عواطف انساني و خلق سخني منظوم و گوهر بار برگزار مي گردد.و همواره سعي مي شود تا دانش آموزان جوان و شاعران نوجو در بستري مناسب رو به تكامل و پويايي روند و هر بار در كنار ديگر شاعران جوان ضمن تبادل تجربيات بر غناي سخن خود بيفزايند تا بدين ترتيب جامعه ي فرهنگي كشور هر ساله شاهد آفرينش آثاري در خور توجه بر پايه ي ارزش هاي حاكم بر جامعه ي ايران اسلامي باشد.
در اين راستا به منظور پاسداشت فرهنگ ناب قيام عاشورا و شهادت دلير مردان جبهه هاي نبرد حق عليه باطل همايش ادبي با حضور دانش آموزان شاعر برگزيده و دبيران شاعر پيش بيني و برگزار خواهد شد.
اين همايش زمينه اي خواهد بود تا استعدادهاي ادبي دانش آموزان به منصه ي ظهور رسد و نيز زمينه اي باشد براي هدايت و رشد جوانان شاعر و مستعد ايران اسلامي تا در آينده شاهد حضور پربار ايشان در عرصه هاي گوناگون فرهنگي باشيم.
عنوان: همايش ادبي “در طواف حريم شهادت“
تعريف: همايش ادبي در طواف حريم شهادت برنامه اي است كه به منظور بزرگداشت مقام شهادت سالار شهيدان حضرت امام حسين (ع)، ارزش هاي معنوي قيام عاشورا و حفظ و پاسداشت هشت سال دفاع مقدس و به منظور شناسايي استعداد هاي بالقوه دانش آموزان و پرورش و هدايت آن ها براي خلق و آفرينش آثار ادبي مبتني بر ارزش هاي ملي و ديني برگزار مي گردد.
اهداف:
اهداف كيفي:
1. ترويج و تعميق فرهنگ شهادت و پايداري
2. تقويت هويت ملي و ديني در نسل جوانچ
3. آشنايي دانش آموزان با ارزش هاي قيام عاشورا و 8 سال دفاع مقدس
اهداف كمي:
1. حضور حداقل 100 دانش آموز شاعر برگزيده در هر سال در همايش ادبي
2. ارايه حداقل 200 اثر در قالب هاي متنوع اعم از غزل، مثنوي، رباعي، نيمايي و…
3. چاپ و انتشار اشعار برگزيده با شمارگان 3000 نسخه
اهداف رفتاري:
1. در پايان هر همايش از دانش آموزان انتظار مي رود تا نسبت به شهادت امام حسين (ع)و يارانش نگاهي تازه در راستاي فرهنگ ناب عاشورا داشته باشند.
2. از دانش آموزان انتظار مي رود تا با علل و عوامل بروز جنگ و پايداري رزمندگان طي 8 سال آشنا شوند.
3. از دانش آموزان انتظار مي رود تا آثارشان مبتني بر شناخت حماسه پايداري، وطن دوستي، حفظ، آرمان هاي عاشورا و هشت سال دفاع مقدس باشد.
شيوه اجرا:
1. تدوين و تنظيم شيوه نامه ي اجرايي براي معرفي زمان و مكان اجراي برنامه.
1-1 اين برنامه همه ساله در ايام محرم و صفر و در يكي از استان هاي مرزي
( خوزستان، ايلام، كرمانشاه … ) برگزار مي گردد.
2. تشكيل ستاد اجرايي در استان ميزبان حداقل شه ماه قبل از اجراي برنامه.
3. تشكيل دبيرخانه همايش
4. جمع آوري و داوري آثار مرتبط با همايش و معرفي نفرات برگزيده.
5. انتخاب و چاپ آثار برگزيده.
6. برگزاري همايش در زمان پيش بيني شده.
اعتبارات:
1. اعتبارات بيش بيني شده بر اساس تعداد مدعوين و روزهاي همايش مي باشد كه از محل اعتبارات حوزه ستادي – و اعتبارات استاني و اعتبارات منطقه اي به صورت مشاركتي تامين خواهد شد.
ارزشيابي:
ارزشيابي از همايش ادبي در طواف در حريم شهادت در سه مرحله اجرا خواهد شد:
1. بيش از اجرا: از عملكرد استان ميزبان و همكاري استان هاي شركت كننده
2. حين اجرا: از عملكرد و فعاليت و همكاري شركت كنندگان و برنامه هاي اجرا شده
3. پس از اجرا: برسي كيفيت آثار ارايه شده، ميزان رضايت شركت كنندگان و بررسي نقاط ضعف و قوت برنامه جهت رفع نواقص جهت همايش هاي بعدي.


تعداد بازديد اين صفحه: 134
خانه | بازگشت | ksguest (ksguest)

طراحی، پیاده سازی و اجرا توسط شبکه ملی مدارس ایران ( رشد )

www.roshd.ir Powered By Sigma ITID.