تاريخ و زمان
جمعه 4 اسفند 1402  
  جستجو
  بازديدها
تعداد بازديد از سايت: 977903
تعداد بازديد اين بخش: 3477
در امروز: 549
اين بخش امروز: 9

  كتابشناسي ايثار و شهادت
كتابشناسي سردار شهيد رضا دستواره

سيزدهم تيرماه، بيست و سومين سالگرد شهادت سردار رضا دستواره (1338ـ 1365) است. وي هنگام ورود حضرت امام خميني(ره) به ميهن در مراسم استقبال شركت كرد و مسووليت امنيت قسمتي از ميدان آزادي را به عهده گرفت. "ايبنا" مروري دارد بر مهم‌ترين كتاب‌هايي كه تاكنون درباره اين شهيد منتشر شده اند.
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، رضا دستواره در جنوب شهر تهران به دنيا آمد و تا مقطع ديپلم، تحصيلات خود را با نمرات عالي به پايان رساند.

با اوج‌گيري انقلاب اسلامي، وي در تظاهرات و فعاليت‌هاي مردمي شركت فعال داشت و در اين زمينه چند بار توسط عوامل رژيم پهلوي دستگير و زنداني شد.

رضا دستواره هنگام ورود حضرت امام خميني(ره) به ميهن در مراسم استقبال شركت كرد و مسووليت امنيت قسمتي از ميدان آزادي را به عهده گرفت.

وي پس از پيروزي انقلاب به جمع پاسداران كميته انقلاب اسلامي و سپس به سپاه پاسداران پيوست و داوطلبانه عازم كردستان شد.

رضا دستواره همراه فرمانده شهيد رضا چراغي و فرمانده جاويدالاثر حاج احمد متوسليان، فعاليت‌هاي زيادي در مقابله با ضدانقلاب انجام دادند.

بعد از آزادسازي شهر مريوان همراه احمد متوسليان و ساير رزمندگان وارد شهر شدند. از آنجا كه اين شهر جنگ زده، پس از آزادي با مشكلات متعددي مواجه بود و سازمان‌ها و موسسات دولتي تعطيل شده بودند، به دستور احمد متوسليان، دستواره در مراكز و ادارات مختلف از جمله شهرداري، و راديو و تلويزيون مشغول خدمت شد.

هنگامي كه احمد متوسليان ماموريت يافت تيپ محمدرسول الله(ص) را تشكيل دهد، رضا دستواره همراه ساير رزمندگان به سمت جبهه‌هاي جنوب عزيمت كردند و در آنجا به علت مهارت در جذب نيرو مامور تشكيل واحد پرسنلي تيپ شد.

رضا دستواره مدتي بعد به فرماندهي تيپ سوم (ابوذر) لشكر 27 محمد رسول‌الله(ص) منصوب شد و تا زمان عمليات خيبر در همين مسووليت به خدمت مشغول بود.

در عمليات خيبر و بعد از شهادت فرمانده لشكر 27 محمد رسول الله(ص) ـ شهيد حاج محمدابراهيم همت ـ و واگذاري فرماندهي به شهيد عباس كريمي، رضا دستواره، قائم مقام لشكر 27 محمد رسول‌الله(ص) شد.

پس از شهادت عباس كريمي در عمليات بدر، مدتي سرپرست لشكر بود و با انتصاب فرماندهي جديد، همچنان قائم مقام ماند. رضا دستواره در عمليات كربلاي يك به شهادت رسيد.

مهم‌ترين كتاب‌هايي كه تاكنون درباره شهيد رضا دستواره منتشر شده‌اند، عبارتند از:
ـ ره يافتگان وصال / تهيه و تدوين حوزه نمايندگي ولي فقيه در سپاه / سپاه پاسداران انقلاب اسلامي / 1373.
ـ حكايت خوبان / فتح‌الله نادعلي / دفتر ادبيات و هنر مقاومت / 1373.
ـ سربداران عشق / محمدعلي مرداني / سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، معاونت فرهنگي / 1375.
ـ بي‌كرانه‏ها / عين‏الله كاوندي / كنگره بزرگداشت سرداران شهيد استان تهران‏ / 1376.
ـ سلوك شقايق / دفتر ادبيات و هنر مقاومت / 1377.
ـ حماسه 27 (جلد 1: همپاي صاعقه) / گل‌علي بابايي / دفتر ادبيات و هنر مقاومت / 1379
ـ اسطوره‌ها / خليل اسفندياري / نشر شاهد / 1380.
ـ رضاي زهرا (رمان زندگي شهيد رضا دستواره) / ابراهيم زاهدي مطلق‏ / نشر شاهد / 1384. 


منبع: ايبنا


تعداد بازديد اين صفحه: 138
خانه | بازگشت | ksguest (ksguest)

طراحی، پیاده سازی و اجرا توسط شبکه ملی مدارس ایران ( رشد )

www.roshd.ir Powered By Sigma ITID.