تاريخ و زمان
جمعه 31 فروردين 1403  
  جستجو
  بازديدها
تعداد بازديد از سايت: 1028855
تعداد بازديد اين بخش: 3734
در امروز: 490
اين بخش امروز: 8

  كتابشناسي ايثار و شهادت
كتابشناسي شهيدحجت‌الاسلام مهدي شاه‌آبادي

ششم ارديبهشت، بيست و پنجمين سالروز شهادت حجت‌الاسلام مهدي شاه‌آبادي (1309 ـ 1363) است. وي روز پنجم ارديبهشت سال 1363 راهي جبهه‌هاي دفاع مقدس و جزاير مجنون شد و غروب روز بعد، بر اثر اصابت تركش گلوله توپ ارتش متجاوز صدام به شهادت رسيد. "ايبنا" مروري دارد بر آثاري كه تاكنون درباره اين شهيد منتشر شده‌‌اند./
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، مهدي شاه‌آبادي سال 1309 در قم به دنيا آمد. در سال 1323 براي ادامه تحصيل در علوم ديني به دبيرستان مروي تهران رفت و 18 ساله بود كه به لباس روحانيت ملبس شد.

وي چند روز پس از كودتاي 28 مرداد 1332 دستگير و پس از مدتي آزاد شد. در سال 1334 يعني در سن 25 سالگي، دوره سطح را به اتمام رساند و در تحصيل خارج فقه و اصول از محضر آيت‌الله بروجردي(ره)، امام خميني (ره) و نيز آيت‌الله گلپايگاني (ره) و آيت‌الله حاج شيخ محمدعلي اراكي (ره) بهره‌مند شد.

ساواك در طول سال‌هاي 1352 تا 1357 هفت بار حجت‌الاسلام شاه‌آبادي را دستگير، زنداني و تبعيد كرد. با به اوج رسيدن انقلاب و تصميم حضرت امام خميني(ره) براي بازگشت به وطن، شهيد شاه‌آبادي همراه استاد شهيد مرتضي مطهري و شهيد آيت‌الله بهشتي در كميته استقبال امام نقش فعالي داشت.

در 21 بهمن 1357 كه حضرت امام (ره ) فرمان تاريخي لغو حكومت نظامي را صادر فرمود، در كنار شهيد مطهري ماموريت ابلاغ اين پيام را به تمامي اماكن و مراكز داشت. با پيروزي انقلاب اسلامي، مسووليت نظارت بر كميته‌هاي انقلاب شميرانات و اطراف آن به عهده وي گذاشته شد.

حجت‌الاسلام مهدي شاه‌آبادي در سال 1359 به نمايندگي از طرف مردم تهران به مجلس شوراي اسلامي راه يافت. آخرين مسووليت وي نمايندگي دوره دوم مجلس شوراي اسلامي بود.

حجت‌الاسلام مهدي شاه‌آبادي روز پنجم ارديبهشت 1363 راهي جبهه‌هاي دفاع مقدس و جزاير مجنون شد و در غروب پنج‌شنبه ششم ارديبهشت، بر اثر اصابت تركش گلوله توپ ارتش متجاوز صدام به شهادت رسيد.

مهم‌ترين كتاب‌هايي كه تاكنون درباره شهيد حجت‌الاسلام مهدي شاه‌آبادي منتشر شده‌اند، عبارتند از:
ـ تبارنامه خونين / ستاد برگزاري مراسم روز روحانيت و جنگ تحميلي/ 1366.
ـ استادزاده‏ / حوزه علميه شهيد شاه آبادي / 1365.
ـ مهمان پدر / نادره عزيزي نيك / نادره عزيزي نيك / 1381.
ـ شهيد حجت‌الاسلام و المسلمين حاج شيخ مهدي شاه‌آبادي / مركز بررسي اسناد تاريخي وزارت اطلاعات / 1382.
ـ زندگي و مبارزات حجت‏الاسلام و المسلمين شهيد مهدي شاه آبادي / عبدالكاظم مجتبي‌زاده‏ / مركز اسناد انقلاب اسلامي / 1384. 


منبع:ايبنا


تعداد بازديد اين صفحه: 158
خانه | بازگشت | ksguest (ksguest)

طراحی، پیاده سازی و اجرا توسط شبکه ملی مدارس ایران ( رشد )

www.roshd.ir Powered By Sigma ITID.