تاريخ و زمان
دوشنبه 10 مهر 1402  
  جستجو
  بازديدها
تعداد بازديد از سايت: 865799
تعداد بازديد اين بخش: 18152
در امروز: 166
اين بخش امروز: 13

  آشنايي با كتابخانه هاي ملي جهان
كتابخانه ملي بوتان
اين كتابخانه منابع خود را از سه طريق خريد، مبادله، و اهدا گردآوري مي‌كند كه مهم‌ترين آن‌ها خريد است، ولي از مجراهاي ديگر نيز كمك‌هاي قابل ملاحظه‌اي به مجموعه مي‌شود.

● تأسيس:۱۹۶۷
● تاريخچه:
كتابخانه ملي بوتان در تيمپو واقع شده و در سال ۱۹۶۷ تأسيس گرديده است. اين كتابخانه واحدهايي در كونگا رابتن جونگ[۱] و ايالت تونگسا[۲] و نيز كتابخانه عمومي تيمپو[۳] را با مجموعه ۶۰۰۰ جلد در سال ۱۹۸۰ تأسيس كرده است. اين كتابخانه منابع خود را از سه طريق خريد، مبادله، و اهدا گردآوري مي‌كند كه مهم‌ترين آن‌ها خريد است، ولي از مجراهاي ديگر نيز كمك‌هاي قابل ملاحظه‌اي به مجموعه مي‌شود.
مثلاً در سال ۱۹۷۸ كتابخانه ملي مجموعه كتب بودايي تبـّت (كانجور و منجور)[۴] از ويرايش بيجينق را از مجموعه آثار «ساكياپا مسترز»[۵]، از طريق تبادل با كتابخانه ريوكايي[۶] در توكيو به دست آورد. دولت بوتان در تلاش است موزه ملي را كه در پارو[۷] واقع شده و مجموعه عظيمي از منابع آرشيو ملي را در خود جاي داده گسترش دهد. كتابخانه اين موزه در سال ۱۹۶۸ تأسيس شد و نوعي كتابخانه مرجع درباره آيين بودايي، تبت‌شناسي و تاريخ بوتان است. ساختمان كنوني اين كتابخانه در ۱۹۸۴ ساخته شده است.
● فعاليت‌ها و خدمات:
فعاليت‌هاي اين كتابخانه بسيار محدود است و حفاظت و نگهداري از كتب و آثار منتشرشده در سطح كشور از وظايف اصلي آن شمرده مي‌شود.
موجودي كتابخانه بر روي سي‌دي‌رام و ميكروفيلم ذخيره و به علاقه‌مندان عرضه مي‌شود. مبادله با كتابخانه‌هاي داخل، تهيه و تدوين اصطلاحنامه، ارتباط با ديگر كتابخانه‌هاي خارج از كشور، و خدمات تكثير، تحقيق، ترجمه و مرجع از محور فعاليت‌ها و خدمات اين كتابخانه مي‌باشند.
● بخش‌ها:
كتابخانه ملي بوتان از ۷ بخش تشكيل شده كه عبارت‌اند از: آشيو موسيقي، منابع انگليسي، تحقيق و ترجمه، چاپ و خوشنويسي، حفاظت و نگهداري، ميكروفيلم.
● مجموعه‌ها:
مجموعه اين كتابخانه در حال حاضر (سال ۲۰۰۳) مشتمل بر ۰۰۰‚۱۶ جلد از رساله‌هاي فوق‌ليسانس راهبان تبت و كتاب‌هايي با چاپ سنگي، و بيش از ۰۰۰‚۸۲ جلد متون بودايي مي‌باشد. علاوه بر اين ۰۰۰‚۳۰ جلد كتاب، اسناد آرشيوي، نشريات ادواري، و تقريبا ۰۰۰‚۱۸ بلوك حكاكي‌شده و همچنين ۰۰۰‚۹۰ كتاب مختلف به زبان تبتي و ۰۰۰‚۱۵ جلد كتاب به زبان‌هاي بيگانه (اكثراً انگليسي) از كتب اين كتابخانه‌اند.
● حوزه‌هاي موضوعي:
هنر و علوم انساني از زمينه‌هاي موضوعي مجموعه اين كتابخانه مي‌باشد.
● كاركنان:
اين كتابخانه داراي يك مدير و ۴۲ كارمند است كه تعداد كمي از آن‌ها داراي تخصص لازم مي‌باشند. ۱۹ نفر از كارمندان كتابخانه مهارت كار با رايانه را دارند.
● شرايط و نحوه دسترسي:
مراجعه‌كنندگان به كتابخانه مي‌توانند كتاب‌ها، مجلات و نشريات مورد علاقه خود را در داخل سالن كتابخانه مطالعه نمايند. اين منابع به بيرون از كتابخانه امانت داده نمي‌شوند و اشخاص زير ۱۶ سال مجاز به استفاده از كتابخانه نيستند.
● اطلاعات تماس:
▪ (۹۷۵) ۲۲۲۸۸۵ تلفن
▪ (۹۷۵) ۲۲۲۶۹۳ نمابر
▪ http://www.library.gov.bt/rules.htm پايگاه وب
▪ nlibrary@druknet.net.bt پست الكترونيكي
National Library of Bhutanنشاني
P.OB:۱۸۵
Thimphu
Bhutanنما مجله الكترونيكي پژوهشگاه اطلاعات و مدارك علمي ايران

منبع:www.aftab.ir

تعداد بازديد اين صفحه: 648
خانه | بازگشت | ksguest (ksguest)

طراحی، پیاده سازی و اجرا توسط شبکه ملی مدارس ایران ( رشد )

www.roshd.ir Powered By Sigma ITID.