تاريخ و زمان
دوشنبه 10 مهر 1402  
  جستجو
  بازديدها
تعداد بازديد از سايت: 865758
تعداد بازديد اين بخش: 18146
در امروز: 125
اين بخش امروز: 7

  آشنايي با كتابخانه هاي ملي جهان
كتابخانه ملي كانادا
● تأسيس: ۱۹۵۳
● تاريخچه:
اين كتابخانه يك مؤسسه فدرالي است كه در سال ۱۹۵۳ در پاسخ به پيشنهادي كه از سوي حكومت كانادا مطرح شده بود تأسيس شد. تا آن زمان كتابخانه مجلس و كتابخانه حقوقي با گردآوري منابعي در زمينه‌هاي مربوط به كانادا، علوم اجتماعي و علوم انساني، مسئوليت كتابخانه ملي را برعهده داشتند. در سال ۱۹۵۳ وظايف كتابخانه ملي و مجلس تفكيك شد و در ۲۰ ژوئن ۱۹۶۷ كتابخانه به طور رسمي توسط نخست وزير «لستر بي. پيرسون»[۱] در ساختمان كنوني واقع در شهر اوتاوا افتتاح گرديد.
● فعاليت‌ها و خدمات:
گردآوري، حفاظت و نگهداري، و انتشار آثار منتشرشده در كانادا، ارائه فهرست‌هاي اطلاعاتي و خدمات اطلاعاتي كتابخانه و ديگر مؤسسات جانبي كتابخانه به افرادي كه نيازشان با مراجعه به كتابخانه‌هاي محلي مرتفع نمي‌گردد و همچنين افرادي كه نياز به دسترسي به منابع و مآخذ ويژه دارند، تهيه و نگهداري منابع كمياب، و تهيه و تدوين كتابشناسي‌ها و ديگر منابع از وظايف عمده اين كتابخانه است. برگزاري سخنراني‌ها، سفرهاي علمي و اجلاس‌هاي مختلف چه در محل كتابخانه و چه در نمايشگاه‌هاي سيار، از برنامه‌هاي جانبي كتابخانه است كه اين برنامه‌ها در غني‌تركردن منابع كتابخانه مؤثرند و موجب تشويق نويسندگان و هنرمندان مي‌شوند. كتابخانه ملي كانادا به‌عنوان يك مركز فرهنگي، حافظ خلاقيت مردم كانادا است.
اين خلاقيت منبعث از دانش، اطلاعات و شناختي است كه نياز به پيونددادن گذشته و حال و آينده دارد. ارائه خدمات به ديگر كتابخانه‌هاي كانادا و ايجاد تسهيلات لازم براي استفاده شهروندان اين كشور از منابع موجود در اين كتابخانه و همچنين حمايت از كتابخانه‌ها و طرح مؤثر نيازهاي آنان در نشست‌ها، از اهداف اوليه كتابخانه ملي كانادا است.
در اين كتابخانه، خدمات در زمينه علوم از طريق «مركز ملي تحقيقات»[۲] صورت مي‌گيرد كه كتابخانه آن قبلاً «كتابخانه ملي علوم» نام داشته، اما در حال حاضر با نام «مؤسسه اطلاعات علمي و فني»[۳] شناخته مي‌شود. كتابخانه داراي سامانه بازيابي اطلاعات ماشيني است كه به طور مرتب مي‌توان هزاران اثر را بازبيني كرد و عنوان مورد علاقه را جستجو نمود. همچنين فهرستگان بيشتر از ۳۰۰ كتابخانه كانادا را دارد. در سال ۱۹۷۳ ارائه «خدمات كتابشناختي چندزباني»[۴] را شروع كرد كه شامل انتخاب، خريد، فهرستنويسي و گردش كتاب به تمام زبان‌هاي موجود در كانادا (غير از انگليسي و فرانسه) است. اين كتابخانه منابع خود را جز در موارد استثنايي (مانند نسخه‌هاي خطي، مواد مرجع و نوارهاي صوتي) به هر كتابخانه‌اي چه در داخل و چه در خارج از كشور امانت مي‌دهد. قانون جديد كتابخانه ملي كه در اول سپتامبر ۱۹۶۹ تصويب شد، قدرت رئيس كتابخانه را به نحوي بالا برد كه بتواند رهبري كتابخانه‌هاي دولت فدرال را به عهده بگيرد. همچنين به او اجازه داده شد كه يك هيئت شورايي به‌منظور شور درباره نيازهاي كتابخانه‌ها و مراجعه‌كنندگان آن‌ها تشكيل دهد.
● مجموعه‌ها:
مجموعه كتابخانه ملي كانادا شامل آثار مكتوب درباره مردم‌ آن كشور و مسائل مورد علاقه آن‌ها در داخل و خارج از كشور مي‌باشد، اما توجه اصلي آن به مواد در زمينه‌هاي علوم اجتماعي و علوم انساني است.
علاوه بر اين شامل نشريات ادواري، ميكروفيلم، نوار ضبط صوت، كتاب‌هاي كمياب و نسخه‌هاي خطي، صورت جلسه كنفرانس‌ها، مدارك دولتي، پايان‌نامه‌ها، لوازم كمك‌آموزشي و ادبيات كودكان، انتشارات رسمي، مطالبي در زمينه موسيقي، ‌انتشارات چندزبانه، حقوق مردم بومي، و اطلاعات مورد نياز جامعه و كتابخانه‌هاي كانادا نيز مي‌باشد.
همچنين در اين كتابخانه آثار مكتوب كانادا، از قديمي‌ترين آثار چاپي كانادا در سال ۱۷۶۶ تا چاپ اخير «ويسل پينك»[۵] (روزنامه انگليسي‌زبان تاريخ جنگ‌هاي كلمبيا) و از زمان كتيبه‌هاي گِلين تا زمان «اليزابت كليور» در اين كتابخانه يافت مي‌شود. اين كتابخانه منابع خاص خود را كه دربرگيرنده روزنامه‌ها،انتشارات دولتي، كتاب‌هاي كمياب و نسخه‌هاي خطي، ادبيات كودكان، حقوق مردم بومي، و اطلاعات مورد نياز جامعه و كتابخانه‌هاي كانادا است، مستمراً بسط و توسعه مي‌دهد.
● ورودي‌ها:
كتاب، نشريه، مواد صوتي.
● انتشارات:
كتابشناسي ملي كانادا، انتشارات پيايندي و گزارش‌هاي سالانه، بولتن خبري كتابخانه ملي، و فهرست مواد غيركتابي.[۶]
● اطلاعات تماس:
▪ تلفن +۱۶۱ ۳۹۹ ۶۳۵۶۶
▪ نمابر +۱۶۱ ۳۹۹ ۶۴۴۲۴
▪ پايگاه وب http://www.nlc-bnc.ca/index-e.html
▪ پست الكترونيكي lilser@nlc.bnc.ca
▪ نشاني National Library of Canada
۳۹۵ Wellington Street
Ottowa Kiaon۴
Canada

نما مجله الكترونيكي پژوهشگاه اطلاعات و مدارك علمي ايران
منبع:www.aftab.ir

تعداد بازديد اين صفحه: 625
خانه | بازگشت | ksguest (ksguest)

طراحی، پیاده سازی و اجرا توسط شبکه ملی مدارس ایران ( رشد )

www.roshd.ir Powered By Sigma ITID.