تاريخ و زمان
دوشنبه 10 مهر 1402  
  جستجو
  بازديدها
تعداد بازديد از سايت: 865885
تعداد بازديد اين بخش: 18157
در امروز: 252
اين بخش امروز: 18

  آشنايي با كتابخانه هاي ملي جهان
كتابخانه ملي مركزي رم (ايتاليا)
رسالت اصلي كتابخانه، حفظ و نگهداري ميراث فرهنگي ملي، گسترش نقش فرهنگي خود، و ارائه يك برنامه راهبردي براي خدمات است. مجموعه‌هاي اوليه آن از طريق واسپاري قانوني تمامي انتشارت ايتاليايي، مستمراً در حال افزايش است.

● تأسيس: ۱۸۷۵
● تاريخچه:
كتابخانه ملي مركزي رم در سال ۱۸۷۵ به‌منظور ايجاد يك آرشيو ملي براي پادشاهي نوبنياد ايتاليا تأسيس شد. هسته اوليه مجموعه‌ها (نسخه‌هاي خطي، كتاب‌هاي چاپ قديم و كتاب‌هاي معمولي چاپي) از كتابخانه‌هايي آمد كه زماني به فرقه‌هاي مذهبي (كه پس از تأسيس پادشاهي ايتاليا در سال ۱۸۶۰، از فعاليت آن‌ها جلوگيري به‌عمل‌آمد) تعلق داشت. در سال ۱۹۷۵ كتابخانه به ساختمان جديدي واقع در منطقه باستان‌شناسي به نامGastrum praetorium منتقل شد. بخش‌هاي كتابخانه از سه قسمت مجزا تشكيل شده است: بخش خوانندگان، دفاتر كاركنان، و مخزن كتاب، كه برروي هم فضايي به مساحت بيش از ۰۰۰‚۴۰ مترمربع را اشغال مي‌كنند. يك تغيير اساسي در پيش است تا پذيرش و ارائه خدمات به خوانندگان را بهبود بخشد.
● فعاليت‌ها و خدمات:
رسالت اصلي كتابخانه، حفظ و نگهداري ميراث فرهنگي ملي، گسترش نقش فرهنگي خود، و ارائه يك برنامه راهبردي براي خدمات است. مجموعه‌هاي اوليه آن از طريق واسپاري قانوني تمامي انتشارت ايتاليايي، مستمراً در حال افزايش است. كتابخانه مهم‌ترين مجموعه‌هاي كتاب‌هاي خارجي را فراهم‌آوري و نگهداري مي‌كند تا جنبه‌هاي اصلي فرهنگي و مطالعات مربوط به ايتاليا را در جهان مستند كند. اين كتابخانه وظيفه اساسي انتشار فهرستگان كتاب‌هاي خارجي معاصر موجود در كتابخانه‌هاي ايالتي ايتاليا، و همچنين اداره مركز ملي مطالعه نسخه‌هاي خطي را برعهده دارد كه بيش از ۰۰۰‚۱۰۰ نسخه خطي ميكروفيلم‌شده موجود در كتابخانه‌هاي عمومي، مذهبي و دولتي را گردآوري كرده است.
● خدمات اطلاعاتي پيوسته:
اُپك و خدمات وب جهان‌گستر.
● مجموعه‌ها:
مجموعه‌هاي كتابخانه ملي مركزي رم حاوي ۰۰۰‚۴۰۰‚۵ تك‌نگاشت،۰۰۰‚۵۵۰ جلد پيايند، بيش از ۰۰۰‚۸۴ نسخه خطي، در حدود ۲۰۰۰ كتاب چاپ قديم، ۰۰۰‚۲۶ كتاب، ۰۰۰‚۲۲ پايان‌نامه، ۰۰۰‚۱۷۵ ميكروفيلم، و بيش از ۶۰۰۰ نوار صوتي است.
تأكيد خاصي بر فهرستنويسي و پردازش ماشيني نسخه‌هاي خطي و كتاب‌هاي چاپي اوليه وجود داشته است. بتازگي فهرستنويسي ماشيني بيش از ۰۰۰‚۲۵ كتاب مربوط به قرن ۱۶ آغاز شده است. بخش متون ايتاليايي معاصر، غني‌ترين مجموعه كشور مي‌باشد و حاوي دستنوشت‌‌هاي نويسندگان، و نسخه‌هاي خطي نويسندگان برجسته ايتاليايي[۱] و همچنين كتاب‌ها و ويرايش‌هاي باارزش و كمياب است.
«مجموعه رم»[۲] يكي از مجموعه‌هاي بسيار جالب و مشهور در سراسر جهان است. اين مجموعه حاوي نسخه‌هاي خطي، دستنوشت‌‌هاي نويسندگان، كتاب‌ها، عكس‌ها و طراحي‌هاي مربوط به رم از قرن ۱۶ به بعد است. بخش مربوط به اسلاوها يكي از مشهورترين مجموعه‌ها در كشورهاي غربي است و حاوي كتاب‌ها و پيايندهايي است كه از مجموعه‌هاي كتابخانه‌هاي تخصصي (از جمله كتابخانه «انجمن يوآراِس‌اِس»[۳] به كتابخانه آورده شده‌اند. مجموعه‌هاي شرقي كتابخانه رم مربوط به خاور دور و نزديك مي‌باشند و حاوي كتاب‌ها، نقشه‌ها و نسخه‌هاي خطي عربي، فارسي، ژاپني و چيني هستند كه رابطه تاريخي بين ايتاليا و فرهنگ شرق (از قرن ۱۶ تا ۱۹) را نمايان مي‌سازند.
● انتشارات:
كتابشناسي ملي ايتاليا، فهرستگان كتابخانه‌هاي ايتاليا.
● شرايط و نحوه دسترسي:
مراجعه‌كنندگان بالاتر از ۱۸ سال امكان استفاده از كتابخانه را دارند. دسترسي به تمامي سالن‌هاي مطالعه رايگان است. پذيرش در سالن‌هاي مطالعه نسخه‌هاي خطي و كتاب‌هاي كمياب نياز به مجوز دارد.[۴]
● اطلاعات تماس:
▪ تلفن +۳۹۶ ۴ ۹۸۹
▪ نمابر +۳۹۶ ۴۴۵ ۷۶۳۵
▪ پايگاه وب http://www.kb.nl/gabriel/libraries/gabriel/libraries/pages-generated/itr-en.html
▪ نشاني Biblioteca Nazionale Centrale “Vittorio Emanuelle II”
Viale Castro Pretorio ۱۰۵
۰۰۱ ۸۵ Roma
Italy


نما مجله الكترونيكي پژوهشگاه اطلاعات و مدارك علمي ايران
منبع:www.aftab.ir

تعداد بازديد اين صفحه: 661
خانه | بازگشت | ksguest (ksguest)

طراحی، پیاده سازی و اجرا توسط شبکه ملی مدارس ایران ( رشد )

www.roshd.ir Powered By Sigma ITID.