تاريخ و زمان
دوشنبه 10 مهر 1402  
  جستجو
  بازديدها
تعداد بازديد از سايت: 865743
تعداد بازديد اين بخش: 18144
در امروز: 110
اين بخش امروز: 5

  آشنايي با كتابخانه هاي ملي جهان
كتابخانه ملي بلغارستان
اين كتابخانه از سال ۱۹۹۲ كه به سامانه رايانه‌اي مجهز شده، كتابشناسي ملي را كه بر اساس رده‌بندي دهدهي ديويي تنظيم شده مورد استفاده قرار داده است. كتابخانه ملي بلغارستان تنها كتابخانه اين كشور است كه به سامانه رايانه‌اي مجهز است.

● تأسيس: ۱۸۷۸
● تاريخچه:
«كتابخانه ملي سيريل و متديوس» در ۱۰ دسامبر ۱۸۷۸ به‌عنوان كتابخانه عمومي صوفيه در پايتخت كنوني بلغارستان تأسيس شد. بر اساس قانون واسپاري مصوب ۱۹۸۷ كه در سال ۱۹۰۹ به اجرا درآمد، كتابخانه ملي مركز واسپاري شد و ملزم به دريافت نسخه‌اي از تمامي كتب و نشريات منتشرشده بلغاري گرديد.
در حال حاضر كتابخانه مجموعه كاملي است از كليه انتشارات چاپي كشور، منابع معتبر خارجي در تمام زمينه‌ها، و مجموعه بزرگي از پيايندهاي خارجي، كه تقريباً تمام انتشارات سازمان ملل و انتشارات سازمان‌هاي بين‌المللي را دارد. در زمان جنگ دوم جهاني ساختمان كتابخانه تماماً از بين رفت و فقط ۲۰۰ هزار كتاب از آن برجا ماند. ساختمان جديد در دسامبر ۱۹۵۳ افتتاح گرديد.
● فعاليت‌ها و خدمات:
اين كتابخانه به‌عنوان «آرشيو ملي مدارك تاريخي بلغارستان تا ۱۹۰۰» انجام وظيفه مي‌كند و مسئوليت تهيه و تدوين كتابشناسي ملي و پيايندهاي بلغارستان را بر عهده دارد.
اين كتابخانه به‌عنوان يك كتابخانه تحقيقاتي به تمامي دانشجويان، محققان، دانش‌آموزان و شهروندان خدمات مي‌دهد. همچنين به‌عنوان مركز اطلاعات كتابشناختي ملي در زمينه‌هاي فرهنگي، اجتماعي، و نيز به‌عنوان يك مؤسسه تحقيقاتي در زمينه‌هاي علم كتابداري، كتابشناسي و كتاب انجام وظيفه مي‌كند و به‌عنوان يك مركز ملي، عهده‌دار هدايت و مشاوره كتابخانه‌هاي تحقيقاتي شبكه‌اي است. از سال ۱۹۷۰ نيز هماهنگ‌كننده اعمال اساسي و پايه‌اي كتابخانه‌اي در كشور است.
اين كتابخانه از سال ۱۹۹۲ كه به سامانه رايانه‌اي مجهز شده، كتابشناسي ملي را كه بر اساس رده‌بندي دهدهي ديويي تنظيم شده مورد استفاده قرار داده است. كتابخانه ملي بلغارستان تنها كتابخانه اين كشور است كه به سامانه رايانه‌اي مجهز است.
در سال ۱۹۵۶ كتابخانه به يك آزمايشگاه شيمي مجهز شد كه در حال حاضر به طور محدود در جهت حفظ و نگهداري مواد كتابخانه‌اي فعاليت مي‌كند. اين آزمايشگاه علاوه بر ۲ كارمند تمام‌وقت، يك شيميدان و يك ميكرب‌شناس در اختيار دارد. ۷ اتاق براي فعاليت‌هاي گوناگوني كه در جريان حفظ و نگهداري مواد كتابخانه‌اي صورت مي‌پذيرد، اختصاص يافته است. بخش ميكروفيلم نيز در كتابخانه فعاليت دارد كه به نسخه‌برداري از تمام نسخه‌هاي خطي، روزنامه‌ها و مجلات بلغاري مربوط به قرون ۱۸ تا ۲۰ مي‌پردازد. ميكروفيلم كتاب‌هاي كمياب و ميكروفيلم روزنامه‌ها در محل‌هاي جداگانه‌اي نگهداري و محافظت مي‌شوند. واحد ميكروفيلم در صورت لزوم، اقدام به تهيه ميكروفيلم از نسخه‌هاي خطي و كتب كمياب كتابخانه‌هاي ديگر نيز مي‌كند.
● خدمات اطلاعاتي پيوسته:
كتابشناسي ملي، فهرست مشترك ملي و خدمات شبكه جهاني وب.
● كاركنان:
تعداد كارمندان اين كتابخانه ۵۰۸ نفر است كه ۳۱۵ نفر آنان متخصص هستند.
● مجموعه‌ها:
كتابخانه ملي بلغارستان به‌عنوان بزرگترين كتابخانه علمي بلغارستان داراي مجموعه عظيمي در زمينه علوم انساني و علوم تجربي، و همچنين داراي آرشيوي از نسخه‌هاي خطي بلغاري و خارجي و تعداد زيادي كتاب‌هاي نادر مي‌باشد. موجودي اين كتابخانه ۳۳۰‚۷۷۲‚۶ فقره است كه از اين ميان ۹۳۰‚۵۱۵‚۱ كتاب و ۱۵۵‚۸۰۴ دوره نشريات ادواري[۱] است. كتابخانه همچنين داراي۰۰۰‚۵۰۰‚۳ سند و مدرك تاريخ ملي و شرقي از دوره تسلط عثماني،‌ اصول ملوك‌الطوايفي، و احياي بلغارستان است و در واقع به‌عنوان آرشيو ملي مدارك تاريخي بلغارستان تا سال۱۹۰۰، انجام وظيفه مي‌كند.
● حوزه‌هاي موضوعي:
علوم انساني و علوم تجربي.
● ورودي‌ها:
كتاب، نشريه، نسخه خطي، انتشارات قديمي و نادر، نقشه و عكس، تصوير و تمثال، صفحه گرامافون، اختراعات و استانداردها، اسناد آرشيوي.
● انتشارات:
اين كتابخانه كتابشناسي ملي را كه داراي سياهه‌‌هاي مختلف از كتاب، نقشه، جزوه، موسيقي و ديگر مواد است، هر دو هفته يك‌بار منتشر مي‌كند. انتشارات رسمي و پايان‌نامه‌ها (ماهانه)، مقالات مجلات و مجموعه‌هاي مقالات (دوهفته يك‌بار)، مقالات روزنامه‌ها (ماهانه)، پيايندهاي بلغارستان (سالانه)، كتابشناسي‌هاي بلغارستان (سالانه)، و درهمكرد كتاب‌ها و ديگر مواد، پايان‌نامه‌ها و مواد شنيداري را نيز هر سال يك‌بار منتشر مي‌كند[۲].
● اطلاعات تماس:
▪ +۳۵۹ ۲ ۹۸۸ ۲۸۱۱ تلفن
▪ +۳۵۹ ۲۸۴ ۳۵۴۹۵ نمابر
▪ http://www.bl.uk/gabriel/Libraries/pages-generated/bu-en.htm۱ پايگاه وب
▪ nbkm@nationalLibrary.bg پست الكترونيكي
“St.Cyriland Methodius” NationaL library نشاني
Bul.Vassil Levski ۸۸
۱۵۰۴ Sofia
Bulgariaنما مجله الكترونيكي پژوهشگاه اطلاعات و مدارك علمي ايران

منبع:www.aftab.ir

تعداد بازديد اين صفحه: 650
خانه | بازگشت | ksguest (ksguest)

طراحی، پیاده سازی و اجرا توسط شبکه ملی مدارس ایران ( رشد )

www.roshd.ir Powered By Sigma ITID.