تاريخ و زمان
شنبه 8 مهر 1402  
  جستجو
  بازديدها
تعداد بازديد از سايت: 864869
تعداد بازديد اين بخش: 18136
در امروز: 712
اين بخش امروز: 10

  آشنايي با كتابخانه هاي ملي جهان
كتابخانه ملي ايرلند
هدف اصلي كتابخانه جمع‌آوري، نگهداري و دردسترس‌قراردادن منابع مربوط به ايرلند، و فراهم‌آوردن پيشينه صحيحي از بروندادهاي ايرلند در نسخه‌هاي خطي، چاپي، و ديگر رسانه‌ها است.
● تأسيس: ۱۸۷۷
● تاريخچه:
كتابخانه ملي ايرلند در سال ۱۸۷۷ در ساختمان كنوني پارلمان[۱] كه در آن زمان به «انجمن سلطنتي دوبلين»[۲] تعلق داشت، تأسيس شد. كتابخانه انجمن سلطنتي، شالوده كتابخانه ملي جديد را تشكيل داد و ساختمان اصلي و كنوني آن در سال ۱۸۹۰ گشايش يافت.
هدف اصلي كتابخانه جمع‌آوري، نگهداري و دردسترس‌قراردادن منابع مربوط به ايرلند، و فراهم‌آوردن پيشينه صحيحي از بروندادهاي ايرلند در نسخه‌هاي خطي، چاپي، و ديگر رسانه‌ها است.
فعاليت‌ها و خدمات:
دفتر نسب‌شناسي[۳] كه در سال ۱۵۵۲ به‌عنوان دفتر جنگ‌افزارها تأسيس شد، از سال ۱۹۴۳ شعبه‌اي در كتابخانه ملي بوده كه وظيفه اصلي آن، واگذاركردن سلاح به داوطلبان حقيقي و حقوقي شهري بوده است. پيشرفت‌هاي اخير شامل گشايش آرشيو عكس كتابخانه ملي در مركز فرهنگي دوبلين است. اين ساختمان صرفاً به حفظ و نگهداري مجموعه‌هاي عكس كتابخانه اختصاص دارد و از طريق نمايشگاه‌ها و يك سالن تماشاي كوچك، دسترسي بيشتر به مجموعه‌ها را امكان‌پذير مي‌كند. خدمات مشاوره نسب‌شناسي نيز به افرادي كه درباره تاريخ خانواده خود تحقيق مي‌كنند، ارائه مي‌شود. ارائه خدمات آموزشي به معلمان به‌منظور يافتن مطالبي براي استفاده در كلاس، و برگزاري نمايشگاه در ۲۰ نقطه كشور از ديگر فعاليت‌هاي اين كتابخانه است[۴].
● خدمات اطلاعاتي پيوسته:
▪ خدمات وب جهان‌گستر.
▪ فهرست دسترسي عمومي (اُپك) كتابخانه ملي ايرلند.
● مجموعه‌ها:
سياست كتابخانه بر فراهم‌آوردن منابع مربوط به ايرلند متمركز شده است. در حدود يك ميليون كتاب، و آرشيو جامعي از روزنامه، كليشه و گراور با نقشه و عكس وجود دارد. مجموعه نسخه‌هاي خطي شامل مقالاتي از بسياري نويسندگان ايرلندي و شخصيت‌‌هاي سياسي، و مرجع كاملي است از آنچه در باره ايرلند نوشته شده. كتابThe Guid to Collection in Dublin Libraries كه در سال ۱۹۸۲ منتشر شد اشارات جالبي به برخي آثار مشهور در اين كتابخانه، ازجمله آثار «جاناتان سويفت» دارد. مجموعه كتابخانه اوراق چاپي نت‌هاي موسيقي قديمي در كتاب‌هاي چاپي، كتاب چاپ قديم، و برخي آثار قرن هيجده و نوزده ايرلند را نيز شامل مي‌شود.
● ورودي‌ها:
كتاب، نشريه، عكس، نقشه، مجموعه نسخه‌هاي خطي، ميكروفيلم، ميكروفيش.
● انتشارات:
كتابشناسي ملي ايرلند.
● همكاري‌هاي بين‌المللي:
اين كتابخانه با همكاري كتابخانه‌هاي عمومي و سازمان‌هاي ديگر، غالباً به تشكيل نمايشگاهي از منابع موجود در مجموعه كتابخانه ملي در سراسر كشور مبادرت مي‌ورزد. همچنين اين كتابخانه براي ارتقاي دانش كارمندان در مورد موضوعات تخصصي مانند فهرستنويسي، حفاظت و نگهداري، با كتابخانه‌ها و مؤسسات فرهنگي در داخل و خارج از ايرلند همكاري و ارتباط دارد[۵].
● اطلاعات تماس:
▪ +۳۵۳ ۱ ۶۰۳ ۰۲ تلفن
▪ +۳۵۳ ۱ ۶۷۶ ۶۶ ۹۰ نمابر
▪ http://www.nli.ie/default.asp پايگاه وب
▪ info@nli.ie پست الكترونيكي
National library of Ireland نشاني
kildare street,
Dublin۲

نما مجله الكترونيكي پژوهشگاه اطلاعات و مدارك علمي ايران 

منبع:www.aftab.ir

تعداد بازديد اين صفحه: 401
خانه | بازگشت | ksguest (ksguest)

طراحی، پیاده سازی و اجرا توسط شبکه ملی مدارس ایران ( رشد )

www.roshd.ir Powered By Sigma ITID.