تاريخ و زمان
دوشنبه 10 مهر 1402  
  جستجو
  بازديدها
تعداد بازديد از سايت: 865730
تعداد بازديد اين بخش: 18141
در امروز: 97
اين بخش امروز: 2

  آشنايي با كتابخانه هاي ملي جهان
كتابخانه ملي تركمنستان
كتابخانه ملي نقش رهبري ۱۵۰۰ كتابخانه موجود در اين كشور را بر عهده دارد و همچنين داراي امكاناتي براي برگزاري نمايشگاه و كنفرانس است.

● تأسيس: ۱۸۹۵
● تاريخچه:
زمان ايجاد اين كتابخانه به اواخر قرن نوزدهم ميلادي باز مي‌گردد. در سال ۱۸۹۲ بر اساس تقاضاي مصرانه گروه‌هاي اجتماعي، استاندار استان ماوراء خزر (آ. ن. كوروپاتكين) طي نامه‌هايي به برخي از مؤسسات و سازمان‌هاي روسيه، تقاضاي اهداي كتاب براي افتتاح كتابخانه در شهر مركزي استان (يعني عشق‌آباد) را مي‌نمايد. در همين سال محلي براي كتابخانه اختصاص مي‌يابد و در تاريخ ۵ ماه مه سال ۱۸۹۵ كتابخانه عمومي استان ماوراء خزر با مخزن ۳ هزار نسخه‌اي از كتب روسي افتتاح مي‌شود. اين كتابخانه در ساختمان اجاره‌اي مستقر بود و در اواخر سال ۱۹۰۴ به ساختمان جديد در بوستان پوشكين منتقل گرديد.
● فعاليت‌ها و خدمات:
كتابخانه ملي نقش رهبري ۱۵۰۰ كتابخانه موجود در اين كشور را بر عهده دارد و همچنين داراي امكاناتي براي برگزاري نمايشگاه و كنفرانس است. امر تجهيز كتابخانه سالانه با افزودن ۱۲ هزار جلد كتاب جديد صورت مي‌پذيرد و اين امر بر اساس الزام ناشران به اهداي ۱۵ نسخه از هر كتاب به اين كتابخانه مي‌باشد. اين كتابخانه از ۲۰ بخش تشكيل شده و وظيفه صدور انتشار كتاب را برعهده دارد.
● مخزن‌هاي مختلف كتابخانه:
مخزن‌هاي اصلي: اين مخزن‌ها در اختيار بخش‌هاي حفاظت كتب و بخش‌هاي ويژه (بخش فني، بخش ادبيات خارجي، و بخش هنري) مي‌باشند و مطابق با تركيب آن‌ها به انواع زير تقسيم مي‌شوند: كتب، روزنامه‌ها‌، ‌مجلات، يادداشت‌ها، امتيازنامه‌ها، استانداردهاي دولتي، و ... همچنين بر اساس شاخه‌هاي مختلف علوم و زبان‌هاي مختلف، تقسيم‌بندي صورت‌گرفته به شرح زير است:
۱. مخزن كتب روسي: شامل كتب و آثار پيش از انقلاب و دوران شوروي، برگزيده اسناد تاريخي، كتب منعكس‌كننده دستاوردهاي علمي، كتب آموزشي، جزوات اطلاعاتي و كتابشناسي و ديگر نشريات؛
۲. مخزن كتب به زبان‌هاي ملل شوروي: شامل كتب و نشريات به زبان‌هاي ملل آسياي ميانه و قزاقستان، آذربايجان، تاتارستان و باشقيرستان؛
۳. دايره كتب كمياب و ارزشمند: شامل بيش از ۵ هزار جلد كتاب خطي و چاپي؛
۴. مخزن كتب خارجي: شامل حدود يكصدهزار نسخه كتاب، مجله، و روزنامه به ۲۸ زبان كشورها و ملل بيگانه، كه اين مخزن در اختيار بخش ادبيات و كتب خارجي مي‌باشد؛
۵. مخزن مطالب انتخابي: كه بخشي از مخزن اصلي محسوب مي‌شود و نشرياتي را دربرمي‌گيرد كه از بين يك گروه از نشريات، با محتوا و شكل يكسان انتخاب مي‌شوند و شامل نشريات آيين‌نامه‌اي و دستورات وزارتخانه‌ها، احزاب و سازمان‌هاي اجتماعي، ادارات، آيين‌نامه‌هاي اجتماعي، برنامه‌هاي درسي، برنامه‌ها و سؤالات امتحاني، فهرست فيلم‌ها و نمايشگاه‌هاي هنري، برنامه‌هاي آموزشي، راهنماها، و ... مي‌باشند.
۶. مخزن نشريات ادواري و مسلسل، كه از بخش‌هاي مستقل زير تشكيل شده:
الف) مخزن نشريات مسلسل: شامل نشريات از نوع آثار و يادداشت‌هاي علمي و ...، كه در حال حاضر بيش از ۰۰۰‚۶۲ جلد نشريات مسلسل را دربرمي‌گيرد؛
ب) مخزن مجلات: ازجمله شامل نمونه مجلات تاريخي و ادبي- هنري روسيه متعلق به قرن ۱۹م. و آغاز قرن ۲۰م.، همچنين مجلات سال‌هاي اول برقراري نظام شوروي، و مجلات موجود در فهرست اتحاديه مطبوعات شوروي؛
ج) مخزن روزنامه‌ها: شامل روزنامه‌هاي روسي و سراسري شوروي و تركمنستان و روزنامه‌هاي تركمني و روسي استان‌ها و بخش‌هاي تركمنستان، همچنين روزنامه‌هاي پيش از انقلاب «عشق‌آباد» و «تفسير ماوراء خزر»؛
د) مخزن نت‌هاي موسيقي: شامل بيش از ۰۰۰‚۴۱ اثر موسيقي داخلي و خارجي (در انواع و شيوه‌هاي مختلف)؛
هـ) مخزن نوارهاي ضبط صوت و صفحه‌هاي گرامافون: شامل صفحه‌هاي گرامافون و نوارهاي ضبط‌شده آثار موسيقي روسي، شوروي و خارجي با صداي بهترين خوانندگان شوروي و خارجي؛
و) مخزن كتب و ادبيات ويژه فني: شامل نشريات توضيحي درباره اختراعات، استانداردها و نرخ‌ها، مطالبي درباره كارتوگرافي، و نيز در قالب ميكروفيلم (بخش ادبيات فني، كتب اين مخزن را براي مطالعه علاقه‌مندان عرضه مي‌نمايد).
مخزن‌هاي فرعي (يا جانبي): در مخازن فرعي انتشاراتي نگهداري مي‌شوند كه تقاضا براي دريافت آن‌ها زياد است (مانند انواع كتب مرجع، لغتنامه‌ها، دايره‌المعارف‌ها، منابع آماري، منتخب اسناد حزبي و دولتي، و ...).
مخزن مبادلات: از سال ۱۹۶۶ «مخزن مبادله كتاب سراسري تركمنستان» داير است كه منظور اصلي از ايجاد آن، انجام مبادله كتب با كتابخانه‌هاي داخل و خارج كشور براي تكميل مخازن كتابخانه و توزيع مجدد كتب عمومي موجود در مخازن كتابخانه مي‌باشد. در سال ۱۹۷۷ «بخش نگهداري كتب كم‌تقاضا» داير شده و هم‌اكنون فعال است. همچنين كارگاه صحافي كتابخانه وظيفه تمديد حيات ميليون‌ها كتاب را انجام مي‌دهد. هر ساله اين كارگاه بيش از ۰۰۰‚۵ نسخه كتاب و ۱۰۰۰ نسخه روزنامه و مجله را صحافي مي‌كند.
● مجموعه‌ها:
مجموعه اين كتابخانه مشتمل بر ۰۰۰‚۵۰۰‚۵ كتاب است كه از ميان كتاب‌هاي موجود در آن، ۸۵% به زبان روسي، ۴% به زبان‌هاي خارجي، و ۱۱% نيز به زبان تركمني است.
● ورودي‌ها:
كتاب، نشريه، نسخه خطي، نقشه، نت‌هاي موسيقي، كتب كمياب و ارزشمند.
● همكاري‌هاي بين‌المللي:
اين كتابخانه هم اكنون با ۵۲ كشور ارتباط دارد كه اين ارتباط با كشورهايي همچون امريكا، آلمان، انگلستان، چين و تركيه عميق‌تر مي‌باشد.
● كاركنان:
تعداد كاركنان اين كتابخانه ۳۰۰ نفر است.
● شرايط و نحوه دسترسي:
اين كتابخانه اعضاي خود را از ميان افراد بالاي ۱۶ سال برمي‌گزيند و روزانه ۱۰۰۰ نفر مراجعه‌كننده دارد و سالانه ۰۰۰‚۵۰۰‚۲ جلد كتاب در اختيار مراجعان خود قرار مي‌دهد.
اكثر مراجعان كتابخانه را در سطوح مختلف محققان، مردان تشكيل مي‌دهند. بيشترين عنوان كتاب‌هاي مورد درخواست به كتاب‌هاي فني، اقتصادي و كمترين آن‌ها به كتاب‌هاي ورزشي اختصاص دارد. همچنين فارغ‌التحصيلان دوره‌هاي كارشناسي ارشد و دكتري ملزم به ارائه يك نسخه از پايان‌نامه خود به اين كتابخانه مي‌باشند[۱].
● اطلاعات تماس:
▪ +۷۳۶۳ ۲۲۵ ۳۲۵۴ تلفن
▪ http://www.turkmenistan.it پايگاه وب
National Library Of Turkmenistan نشاني
Pl.Karl Marx
۷۴۴۰۰۰ Ashgabadنما مجله الكترونيكي پژوهشگاه اطلاعات و مدارك علمي ايران
منبع:www.aftab.ir

تعداد بازديد اين صفحه: 598
خانه | بازگشت | ksguest (ksguest)

طراحی، پیاده سازی و اجرا توسط شبکه ملی مدارس ایران ( رشد )

www.roshd.ir Powered By Sigma ITID.