تاريخ و زمان
شنبه 8 مهر 1402  
  جستجو
  بازديدها
تعداد بازديد از سايت: 864825
تعداد بازديد اين بخش: 18134
در امروز: 668
اين بخش امروز: 8

  آشنايي با كتابخانه هاي ملي جهان
كتابخانه ملي آلباني
● تأسيس: ۱۹۲۲
● تاريخچه:
كتابخانه ملي آلباني از دو ساختمان تشكيل شده كه در فاصله ۳۰۰ متري از يكديگر قرار دارند. از سال ۱۹۴۶ ساختمان قديمي به‌عنوان كتابخانه ملي انجام وظيفه مي‌كند؛ در سال ۱۹۶۶ «كاخ فرهنگ» ساخته شد و سه مؤسسه مختلف در آن استقرار يافتند. اين مؤسسه‌ها عبارت بودند از «تالار اُپرا»، يك مركز فرهنگي انتفاعي، و «كتابخانه ملي» با مهم‌ترين مجموعه‌هاي آن و فضاها و نيروهاي انساني مربوط به اين مجموعه‌ها.
كتابخانه ملي در دسامبر ۱۹۲۲ با ۰۰۰‚۶ جلد كتاب و ديگر مواد كتابخانه‌اي در ساختمان وزارت آموزش و پرورش افتتاح شد، اما شروع به كار آن در سال ۱۹۱۷ بود. از تلاش‌هايي كه براي توسعه مجموعه كتابخانه انجام شده بايد از بخشنامه‌اي نام برد كه تمامي ناشران را ملزم مي‌ساخت طبق قانون واسپاري، دو نسخه از انتشارات خود را به اين كتابخانه ارسال نمايند. زماني كه جنگ جهاني دوم به پايان رسيد، كتابخانه ملي با ۰۰۰‚۱۵ جلد كتاب در يك ساختمان جداگانه مستقر گرديد. با افزايش موجودي كتابخانه و رشد فعاليت‌ها، تسهيلات آن نيز افزايش يافت. در سال ۱۹۶۶ بخش اصلي كتابخانه ملي در ساختمان جديدي از كاخ بزرگ فرهنگ مستقر شد.
● ساختمان كتابخانه:
اين كتابخانه داراي دو ساختمان با مساحت ۵۰۰‚۲ متر مربع براي موجودي‌ها، ۸۰۰ مترمربع براي سالن‌هاي مطالعه و ۷۰۰ مترمربع فضاي اداري است.
● بخش‌ها:
▪ اين كتابخانه از بخش‌هاي زير تشكيل شده است:
▪ رياست
▪ فراهم‌آوري
▪ فهرستنويسي
▪ مخزن
▪ بازبيني
▪ خدمات اطلاعاتي
▪ آلباني‌شناسي
▪ كتابشناسي
▪ مبادله و امانت با خارج از كشور
▪ آموزش
▪ ترميم
▪ فني
▪ اداري و مالي
▪ و نيز شوراي علمي كه وابسته به مدير است و به‌عنوان يك نهاد مشورتي براي حل مشكلاتي كه كتابخانه در انجام فعاليت‌هايش با آن مواجه مي‌شود، عمل مي‌كند.
● فعاليت‌ها و خدمات:
كتابخانه ملي محل اصلي نگهداري و توزيع كتاب، مركز حفظ آرشيوهاي انتشارات آلبانيايي، مركز كتابشناسي ملي، و نيز يك مركز حرفه‌اي براي آماده سازي و تربيت كتابداران است. اين كتابخانه مركز آموزش‌هاي حرفه‌اي و تخصصي براي تمام كتابداران كشور است. از سال ۱۹۶۹، يك دوره آموزشي دوساله براي كتابداران سراسر كشور ر اه‌اندازي كرده است؛ سمينارهايي را نيز در موضوعات مختلف كتابداري و اطلاع‌رساني (بر حسب نيازهاي كتابخانه‌هاي مختلف كشور) ترتيب مي‌دهد. از آنجا كه اين كتابخانه تنها مركز در كشور براي اين منظور است، كتاب‌هاي درسي كتابداري، راهنماهاي آموزشي براي تمامي انواع كتابخانه‌هاي موجود در كشور، و بولتن كتابخانه (سالي دو بار) راچاپ و منتشر مي‌كند.
نگهداري مدارك كتابخانه يكي از مهم‌ترين مشكلاتي است كه كتابخانه‌ها با آن مواجه‌اند و عواملي همچون فقدان فضا و ناتواني در تأمين رطوبت و دماي مناسب، خطري جدي براي مدارك كتابخانه شمرده مي‌شوند. بخش ترميم كه در سال ۱۹۸۶ تأسيس شد، بطور مرتب شرايط اين مدارك را بررسي مي‌كند و مراقبت‌هاي لازم را از آن‌ها به‌عمل مي‌آورد. از آنجا كه اين بخش تنها مركز ترميم كتاب در كشور مي‌باشد، وظيفه ترميم تمامي مدارك و منابع با ارزش موجود در ديگر كتابخانه‌هاي كشور را نيز بر عهده دارد.
● كاركنان:
كتابخانه داراي ۱۰۰ نفر كارمند مي‌باشد؛ از اين تعداد ۶۷ نفر كارمند كتابخانه، ۳۳ نفر كارمند اداري، ۶۴ نفر داراي تحصيلات دانشگاهي، و ۵۴ نفر ديگر داراي تحصيلات دبيرستاني هستند.
● مجموعه‌ها:
تا پايان سال ۱۹۹۶ موجودي كتابخانه ملي ۶۴۴‚۹۷۳ جلد بوده است. فراهم‌آوري انتشارات آلبانيايي نيز به واسطه قانون واسپاري مصوب سال ۱۹۴۸ تحقق يافت. طبق اين قانون، ۵ نسخه از هر اثر منتشرشده بايد به رايگان به كتابخانه ملي ارسال شود. قانون واسپاري چندين بار تكميل گرديد و در حال حاضر نسخه سال ۱۹۹۲ آن داراي اعتبار است كه تنها انتشارات كاغذي را شامل مي‌شود. طبق قانون واسپاري، وظيفه كتابخانه ملي حفاظت از ميراث فرهنگي و نوشتاري مردم آلباني است. مجموعه آرشيو انتشارات آلباني در خلال اولين سال‌هاي بعد از جنگ به وجود آمد كه داراي ۱۹۰‚۶۱ عنوان كتاب و نشريات ادواري است. در اين مجموعه آثار كمياب و منحصربه‌فرد، اولين شماره‌هاي ادواري‌هاي آلباني، و ... نگهداري مي‌شوند.
انتشارات آلبانيايي كه تا سال ۱۷۹۹ منتشر شده‌اند و همچنين انتشارات خارجي همان دوره، يك مجموعه كمياب و قديمي را به‌وجود مي‌آورند. اين مجموعه حاوي ۰۵۰‚۲ جلد از جمله اولين انتشارات به زبان آلبانيايي (قرون ۱۶ و ۱۷)، كتاب چاپ قديم، نسخه‌هاي خطي نويسندگان قديمي يوناني و لاتين، و ... است. كتابخانه ملي دريك مجموعه جداگانه، آثار آلباني‌شناسي و بالكان‌شناسي را نگهداري مي‌كند كه يا از انتشارات آلبانيايي هستند يا از انتشارات خارجي كه با تاريخ، زبان و فرهنگ‌ آلباني در ارتباط‌اند. دو مجموعه بزرگي كه در دسترس استفاده‌كنندگان قرار دارند، مجموعه انتشارات آلبانيايي با ۴۰۰‚۳۶۴جلد، و مجموعه انتشارات خارجي با ۰۰۰‚۵۲۲ جلد كتاب مي‌باشد. كتابخانه ملي در تقويت مجموعه متون خارجي در طول اين سال‌هاي سخت انتقال، ازياري بنيادها، سفارتخانه‌هاي كشورها و افراد مختلف بهره مي‌گيرد. مبادله كتابخانه ملي با بيش از ۶۰ كتابخانه خارجي در سطح جهان نيز قابل ذكر است.
● حوزه‌هاي موضوعي:
تاريخ، زبانشناسي، نژادشناسي و فلكلور آلباني، آلباني‌شناسي.
● انتشارات:
كتابشناسي ملي كتاب‌هاي آلباني كه هر سه ماه يك‌بار منتشر مي‌شود، و ماهنامه كتابشناختي مقالات ادواري‌هاي آلباني، آماده‌سازي كتابشناسي‌هاي گذشته نگر براي كتاب‌ها و ادواري‌ها، و كتابشناسي مخصوص براي كتاب‌ها و ادواري‌هاي آلبانيايي كه خارج از كشور منتشر شده‌اند و كتابخانه ملي آن‌ها را فراهم آورده است.
متون خارجي با ويژگي آلباني‌شناسي و بالكان‌شناسي در پيايند كتابشناختي «Albunica» گنجانده مي‌شوند، كه يك كتابشناسي توصيفي به زبان آلبانيايي و انگليسي است. علاوه بر اين انتشارات، كتابخانه ملي كتابشناسي‌هاي موضوعي، فهرست‌ها و بولتن‌هاي اطلاعاتي متعددي را منتشر مي‌كند.
● شرايط و نحوه دسترسي:
كتابخانه ملي دسترسي به امكانات خود را براي خوانندگان ممكن ساخته و خدمات امانت را به تمامي استفاده‌كنندگان بالاتر از ۱۶ سال ارائه مي‌دهد. كتابخانه داراي سه محل ارائه خدمات (دوتاي آن‌ها در ساختمان اصلي و ديگري در ساختمان قديمي) و ۵ سالن مطالعه با گنجايش ۲۲۰ نفر براي استفاده از نشريات و ديگر منابع غيراماني مي‌باشد. در تمامي اين سالن‌ها خوانندگان به منابع مرجع ( فرهنگ‌ها، دايره‌المعارف‌ها، و ...) نيز دسترسي دارند. كتابخانه ملي خدمات خود را سالانه به بيش از ۵۰۰‚۵ نفر از خوانندگان ارائه مي‌كند و در حدود ۰۰۰‚۱۰۰ عنوان را امانت مي‌دهد. دفتر اطلاع‌رساني در تمامي اوقات، خدمات خود را در اختيار مراجعه‌كنندگان قرار مي‌دهد. كارمندان بخش خدمات اطلاع‌رساني با كمك فهرست‌ها و كتابشناسي‌هاي مختلف، مراجعه‌كنندگان را در پيداكردن منابع مورد نياز ياري مي‌دهند. كاركنان بخش آماده‌سازي كتاب، براي تهيه شبكه وسيعي از فهرستبرگه‌ها(ي الفبايي، موضوعي، و ...، كه فهرست‌هاي دوكاره به‌شمارمي‌روند و هم براي خوانندگان و هم براي استفاده داخلي كاربرد دا‌رند) تلاش زيادي صرف مي‌كنند.
● اطلاعات تماس:
▪ +۳۵۵ ۴۲ ۲۳۸۴۳ تلفن
▪ +۳۵۵ ۴۲ ۲۳۸۴۳ نمابر
▪ پايگاه وب http://Portico.bl.uk/gabriel/libraries.pages_Generated/al.en.html
http://www.kb.nl/gabriel/en/countries.htm۱
▪ a-plasari@hotnail.com پست الكترونيكي
▪ Albania National Library نشاني
Sheshi Skenderhej
Tirana
Albania
خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا)
منبع:www.aftab.ir

تعداد بازديد اين صفحه: 458
خانه | بازگشت | ksguest (ksguest)

طراحی، پیاده سازی و اجرا توسط شبکه ملی مدارس ایران ( رشد )

www.roshd.ir Powered By Sigma ITID.