تاريخ و زمان
جمعه 4 اسفند 1402  
  جستجو
  بازديدها
تعداد بازديد از سايت: 977906
تعداد بازديد اين بخش: 67838
در امروز: 552
اين بخش امروز: 40

  درباره كتاب
درباره كتاب -به نقل از كتاب هفته / شماره 64 سال 1385


درباره ويژگي‌هاي كتاب الكترونيك / انتقال سريع كتاب‌ها
كتاب‌هاي الكترونيك (E-books) مزايا ويژگي‌هاي خاصي دارند كه با توجه به آنچه در سايت مركز كتاب‌هاي الكترونيكي ايران آمده است در اين مجال كوتاه به برخي از آنها مي‌پردازيم.
سهولت انتقال در عين يكپارچگي
اطلاعات پردازش شده مي‌توانند به سرعت برق جابه‌جا شوند. باتوسعه ميكروچيپ‌ها، فناوري اينترنت، ارتباطات ديجيتال مي‌توانند به سهولت هرچه تمام‌تر منتقل شوند. كتاب‌هاي الكترونيكي مي‌توانند به صورت download و يا به صورت ايميل عرضه شوند و نيز قابل ذخيره در ديسكت و يا cd-rom هستند.
انسجام مطالب و تنوع كاربرد
در حال حاضر مردم دسترسي بيشتري به اطلاعات دارند و مي‌توانند بر اساس آن تصميمات بهتري بگيرند. در مقايسه با قالب‌هاي رايج متني، به صورت وحدت يافته تبادل آنها با يكديگر را همراه با سهولت جست و جو فراهم مي‌كند.
تبادل بينابين مطالب با يكديگر
ترغيب بيشتر براي ادامه خواندن سهولت نگهداري و يادسپاري مطالب توانايي بيشتر در كنترل مطالب از جمله موارد بسيار مهم براي خواننده است.
يك كتاب الكترونيكي با امكاناتي مثل وجود فرامتن (Hyperlink) امكان تبادل بينابين مطالب و نيز مرور همزمان آنها با يكديگر را فراهم مي‌كند.
اين راحتي جست و جو به ويژه براي افرادي كه با مطالب تحقيقاتي سر و كار دارند بسيار حائز اهميت است.
پشتيباني از امكانات مالتي مديا
كتاب‌هاي الكترونيكي حتي مي‌توانند اين امكان را داشته باشند كه به مطالب كتاب گوش دهيد، نرم‌افزارهايي چون Microsoft reader از امكانات بسيار خوبي از جمله خواندن متون برخوردار هستند. اين مطالب صرفا جالب است اما براي افرادي مثل نابينايان و يا كساني كه مشكل خواندن مطالب را دارند نويد‌بخش عصري تازه در آموزش و اطلاع رساني است.
سهولت‌ها و اجرا
اكثر مردم براي نوشتن و يا خواندن مطالب از طريق رايانه از نرم‌افزارهايي چون word استفاده مي‌كنند. يكي از مشكلات نرم‌افزار word اين است كه مطلبي در يك نسخه مثل word97 و يا در يك ويندوز فارسي نوشته شده به سادگي در نسخه ديگر اين نرم‌افزار قابل اجرا نيست، به طوري كه اگر شما آن را به رايانه ديگري كه داراي نسخه ديگري است ببريد، مخصوصا اگر ن مطلب به زباني غير انگليسي نوشته شده باشد، ممكن است به همان دقت اجرا نشود و نيز ممكن است بسياري افراد براي خواندن مطلبي در قالب pdf نرم‌افزارهاي ويژه اجراي pdf را نداشته باشند و حتي نام آنها را نيز نشنيده باشند.
مشكل بسيار مهم‌تري كه در اين بين وجود دارد، قيمت بسيار بالاي اين‌گونه نرم‌افزارهاست. فقط قيمت بسته office محصول شركت مايكروسافت بيش از 350 دلار است كه براي يك نرم‌افزار قيمتي بالاست اما كتاب‌هاي الكترونيكي كه در فرمت EXE هستند اين مشكل را نيز حل كرده‌اند. يعني شما كتاب الكترونيكي خود را صرف نظر از نوع سيستم عامل و يا وجود نرم‌افزارها براي خواندن آن نه تنها ساده‌تر از ورق زدن يك روزنامه خواهيد خواند، بلكه از امكانات بسيار جالب ديگر آن نيز بهره‌مند خواهيد شد و حتي مي‌توانيد از درون كتاب براي نويسنده آن ايميل بفرستيد.
از جمله مشكلات ديگر اين است كه خواندن مطالب طولاني از طريق اين‌گونه نرم‌افزارها به دليل عدم تعبيه يا اجراي ساده Hyperlink ها و نيز نبود تعادل بين مطالبي به صورت بلادرنگ براي خواننده بسيار خسته كننده خواهد بود، اما در يك كتاب الكترونيكي مطالب بسيار طولاني مثلاً نسخه كامل كتاب مقدس را مي‌توان به صورت كليك روي فهرست ها و دسته‌بندي‌ها به ساده‌ترين شكل مرور كرد.تعداد بازديد اين صفحه: 509
خانه | بازگشت | ksguest (ksguest)

طراحی، پیاده سازی و اجرا توسط شبکه ملی مدارس ایران ( رشد )

www.roshd.ir Powered By Sigma ITID.