تاريخ و زمان
شنبه 8 مهر 1402  
  جستجو
  بازديدها
تعداد بازديد از سايت: 864861
تعداد بازديد اين بخش: 65393
در امروز: 704
اين بخش امروز: 4

  درباره كتاب
اينترنت دنياي كتاب را متحول ساخته است- مترجم: فرناز رجبي‌مهر

اينترنت موجب نابودي تلويزيون نشد، تصاوير ويدئويي نيز راديو را نابود نساختند و هيچ يك از آنها نيز قصد ندارند، كتاب‌ها را از بين ببرند. هر فناوري ارتباطي جديد، مورد خشم افرادي قرار مي‌گيرد كه در هراسند رسانه محبوب آنها از بين برود. اما آيا طرفداران كتاب بايد حقيقتاً از اين موضوع وحشت داشته باشند؟
آيا افرادي كه به جمع‌آوري كلكسيون‌هاي بزرگي از كتاب‌ها علاقه دارند، بايد از نابودي كتاب‌هاي چاپي در هراس باشند؟ نه، حقيقتاً اين طور نيست. درست همان طور كه پس از ايجاد صنعت چاپ توسط يوهان گوتنبرگ (Yohann Gutenberg)، دنياي ادبيات وارد عرصه جديدي شد.
● فروش online كتاب
بهترين روش براي علاقمندان به كتاب كه از اينترنت استفاده مي‌كنند، آن است كه به جاي گشت زدن در كتابفروشي‌ها، در كتابفروشي‌هاي online به جست‌وجوي كتاب دلخواه خود بپردازند. اين كار موجب صرفه‌جويي در وقت افراد شده و آنها مي‌توانند به راحتي عنوان و موضوع مورد نظر خود را در حالي كه در منزل هستند، جست‌وجو كنند. به علاوه، اغلب كتاب‌فروشي‌هاي online، خلاصه‌اي از هر كتاب را نيز در كنار آن نوشته‌اند و برخي حتي نقدهاي كتاب مربوطه را نيز در وب‌‌سايت خود قرار داده‌اند.
بـزرگ‌ترين كـتـاب ‌فـروشي‌هـاي online وب‌‌سـايـت‌هـاي www.amazon.com)Amazon.com) و Barnesandnoble www.barnesandnoble.com) هستند. بازديدكنندگان اين دو وب‌سايت، به موتور جست‌وجويي دسترسي خواهند داشت كه ميليون‌ها كتاب را بر اساس نام نويسنده، عنوان، موضوع، شماره استـاندارد بيـن‌المللي كتاب (ISBN) و يـا قـالب آن، جـست‌وجو مي‌كنند. البته براي خريد از اين وب‌سايت‌ها نياز به كارت اعتباري داريد. (در ايران نيز وب‌سايت‌هاي بسياري ايجاد شده‌اند كه به فروش online كتاب مي‌پردازند.)
اما اگر به دنبال كتاب‌هاي جديد نمي‌گرديد، سري به وب‌سايت www.abebooks.com) Advanced Book Exchange) بزنيد. اين شركت، پايگاه داده‌اي گسترده از كتاب‌هاي كمياب و قديمي دارد. اين وب‌سايت حاوي شرح كامل كتاب‌ها است.
● آثار نويسندگان قديمي
پيش از آنكه نسخه‌اي از آثار كلاسيك نويسندگان قديمي را خريداري كنيد، ابتدا اطمينان حاصل كنيد كه آن كتاب در اينترنت قرار دارد ياخير. هنگامي كه حق كپي رايت كتاب‌ها منقضي شود (۷۰ سال پس از مرگ نويسنده آن) هر فردي مي‌تواند متن آن را به صورت رايگان در اينترنت قرار دهد و شما مي‌توانيد آن اثر را به صورت كامل از اينترنت دريافت كنيد.
فرضاً مي‌توانيد آثاري از قبيل «غرور و تعصب» جين آستن، اشعار ادگار آلن‌پو و آثار ديگر را دريافت كرده و در كامپيوتر خود مطالعه كنيد. اما تنها عيب اين موضوع آن است كه خواندن كتاب در كامپيوتر كار راحتي نيست و چاپ كتاب توسط چاپگر، بسيار گران‌تر از خريد يك نسخه از كتاب موردنظر است.
مـي‌تـوانــيــد آثـار نـويـسـنـدگـان بـزرگ را در وب ‌سـايـت Project Gutenberg واقع در آدرس www.gutenberg.net و يا On-Line Books Page دانشگاه كارنگي ملون واقع در آدرس www.cs.cmu.edu/books.html بيابيد.
حجم زياد كتاب‌ها و نمايشنامه‌هاي موجود در اين وب‌سايت‌ها ممكن است شما را شگفت‌زده سازند.
● داستان‌نويسي
خودتان نيز مي‌توانيد داستان و يا رماني بنويسيد و آن را در اينترنت قرار دهيد. مي‌توانيد با مراجعه به وب‌سايت‌هايي از قبيل http://www.coder.com/creations/tale به داستان‌نويسي بپردازيد.
● كتاب‌هاي الكترونيكي
هنگامي كه از نشستن در پشت كامپيوتر خسته شديد، مي‌توانيد به مطالعه كتاب‌هاي الكترونيكي با استفاده از دستگاه‌هاي مخصوص خواندن اين كتاب‌‌ها بپردازيد.
اين دستگاه‌ها بسيار سبك بوده و به راحتي قابل استفاده هستند و عمر باتري آنها معمولاً ۱۷ تا ۳۳ ساعت است. حافظه اين دستگاه‌ها نيز معمولاً بالا بوده و مي‌توانند حجم اطلاعات زيادي را در خود ذخيره كنند.
مزاياي كتاب‌هاي الكترونيكي بر همگان واضح و آشكار است. از جمله اين مزايا آن است كه ناشران هزينه كمتري مي‌پردازند؛ در نتيجه مي‌توانند كتاب‌هاي بيشتري توليد كنند و اين امر موجب مي‌شود كتاب‌هاي بيشتري عرضه شود. كاربران نيز از قابليت جست‌وجو، هاي لايت كردن متن و حتي ايجاد پاورقي بسيار خرسند خواهند شد.
البته، پر واضح است كه كتاب‌هاي الكترونيكي جاي كتاب‌هاي چاپي را نخواهند گرفت بلكه به عنوان مكملي براي آنها به كار خواهند رفت.

وب ايران

منبع:www.aftab.ir


تعداد بازديد اين صفحه: 570
خانه | بازگشت | ksguest (ksguest)

طراحی، پیاده سازی و اجرا توسط شبکه ملی مدارس ایران ( رشد )

www.roshd.ir Powered By Sigma ITID.